English version

Kapesní detektor radioaktivity

     Toto je jednoduchý miniaturní detektor (indikátor) radioaktivity, který používá jako snímač Geiger-Müllerovu (GM) trubici. Jedná se o detektor radiace, nikoliv měřič, protože není použit měřící přístroj, ale pouze optická a zvuková indikace. Zařízení by však bylo možno využít i jako základ měřiče.
     GM trubice je typu STS-5 (vyr. v býv. SSSR), citlivá na radioaktivní záření beta a gama. Použitá trubice vyžaduje napětí 400V. To je získáno měničem s T1 a T2. T1 funguje jako oscilátor, který budí miniaturní transformátorek Tr1. Tr1 je transformátorek pro CCFL trubice, pro lepší účinnost bylo původní jádro s mezerou nahrazeno jádrem bez mezery. Primár je upraven na 2x 15z 0,3mm a sekundár je ponechán původní cca 1000 - 1200z. T2 funguje jako zpětná vazba. Když napětí na C5 dosáhne 400V, začne téci proud zenerkami ZD1 a ZD2 a dojde k omezení střídy oscilátoru. Celkové napětí ZD1 a 2 je 400V. Lze použít i jiný počet zenerek, transilů nebo varistorů se součtem napětí 400V. Cílem při návrhu měniče byla velmi nízká spotřeba. Proto je zde použita zpětná vazba a nikoliv pouze paralelní regulace. Tr1 by byl sám o sobě schopen dodat 400V, ale použití násobiče umožní menší spotřebu (klesne amplituda napětí a tím i ztráty v jádře trafa, kapacitní ztráty, apod.). GM trubice pracuje v jednodušším - neuzemněném zapojení. Impulzy jsou zesíleny tranzistory T3 a T4 a následně indikovány reproduktorkem cca 8 až 32 ohm a také vysocesvítivou červenou LED diodou. LED dioda je napájena zdvojovacím obvodem, protože její úbytek je cca 1,6 - 2V a napájecí napětí nestačí samo o sobě k jejímu rozsvícení. Reproduktorek jsem použil malý 16 ohm ze starého LCD monitoru. Patice pro trubici lze použít stejné jako pro větší trubičkové pojistky. Detektor indikuje cca 25 pulzů za minutu při běžném pozadí 10uR/h (odpovídá cca 0,1uSv/h).
     Zařízení se mi podařilo postavit s rozměry pouhých 110 x 50 x 15mm. Délka je určena délkou trubice. Zařízení se napájí z tužkové nebo mikrotužkové baterie 1,5V nebo akumulátorku NiCd nebo NiMH 1,2V. Odběr v klidu je pouze cca 4mA. Tužkové (AA) NiMH akumulátory dosahují kapacity okolo 2400mAh, a tak umožňují na jedno nabití až 600h provozu :). Pro srovnání: odběr starého měřidla RBGT-62 je 75mA ze 3V a má tedy 37,5x větší příkon.
     Mohlo by Vás také zajímat: Digitální radiometr - dozimetr.
Některé typy GM trubic (nejsou-li ještě prodány) nabízím v bazaru.

     Varování:
- V přístroji je vysoké napětí.
- Autor nebere zodpovědnost za újmy vzniklé v důsledku selhání nebo špatné funkce tohoto přístroje.


Schéma kapesního detektoru radioaktivity s Geiger-Müllerovu (GM) trubicí STS-5 (CTC-5).


Hotový detektor radioaktivity


Detektor o rozměrech 11 x 5 x 1,5cm osazený mikrotužkovou baterií (AAA). Na desce byl ponechán dostatečný prostor i pro tužkovou baterii (AA).


Vývoj detektoru v kontaktním poli.


CCFL transformátorek


Transformátorek po odstranění původního jádra s mezerou a připravené nové jádro bez mezery.


Velké pojistky s paticemi. Patice lze použít i pro STS-5, protože konce mají stejný průměr.


Osazování desky detektoru
Osazená deska detektoru radiace, zbývá už jen zacvaknout trubici do patic.


Video - testování kapesního detektoru radioaktivity.Přidáno 30. 8. 2011
zpět na úvodní stránku