Schématuum mobile - schématické hovadiny, které by nikdy nemohly fungovat :)

    Zde je sbírka schémat, která jsem našel na internetu a při jejichž shlédnutí jsem se musel pousmát... posuďte sami, jestli něco takového by mohlo někdy fungovat . Účelem stránky není znevažovat kolegy, ale pouze pobavit. Proto zde záměrně neuvádím původ schémat.


Jak jen ta nebohá elektronka může žhavit ?


Násobič pro VTTC
1) Jak můžou ty odbočky 325 a 650V dávat různé napětí, když jsou navzájem spojené, to opravdu nechápu
2) na výstupu rozhodně nebude 900V, ale napětí kolísající mezi 650 a 1300V.
3)Vlevo by stačily 2 elektrolyty místo 4, je zde jen 325V. Ale to už je celkem detail.



Citace:
Na schématu je asi nejjednoduchší regulátor jasu žárovky. Vymyslel jsem ho proto, že všechny regulátory co jsem viděl jsou s tyristory a diaky, a proto jsou tyto zapojení složitější než to moje :) V zapojení je použit tranzistor BU208 (1500V, 10A, 150W). Jestli seženete pro větší výkon můžete regulovat i větší výkony. Celé to pracuje na základním principu tranzistoru (do báze se pouští proud a tranzistor se otevírá). Jako zdroj proudu jsem použil 2 tužkové baterie.
-Autor se diví, proč ostatní to dělají tak složitě, když to jde tak jednoduše
-Tranzistor má podle katalogu max výkonovou ztrátu 150W, z toho je odvozen maximální výkon žárovky 150W
-Jednocestné usměrnění nikdy nedosáhle plného jasu, světlo žárovky nepříjemně bliká
-Nechápu proč jsou tam 2 diody, stačila by jedna
-Regulátor se napájí z baterie (!!!)
-Hádejte co se stane s baterií, když nastavíte minimum (pro nechápavé: zkratuje se)



Pásmová propust pro vysílače/přijímače. Osminožičkový obvod MA1458 se zde dočkal 9. nožičky Opravdu nechápu, kam připojit výstup . Připojit tvrdý zdroj 14V na 2 zenerky 5V8 v sérii (11,6V) je také zajímavé řešení .


Obvody časové základny osciloskopu (převod impulzů na pilu) ve dvou verzích. Nožička 3 obvodu 555 (výstup) je zde použita jako VSTUP ! V tištěné knize by člověk očekával ověřená schémata, ale toto by opravdu nefungovalo .


Zřejmě snaha o jakési solární vozítko. Ale kde jsou odpory v bázích? A proč jsou fotodiody v propustném směru? Tohle nepojede


Budič krokového motoru. Smysl diod D1, D3 a D4 opravdu nechápu .


Jakási snaha o vysílač. Kde se vezme proud do báze tranzistoru, to mi nejde na rozum... .


Prý "Villardův zdvojovač". Nechápu, proč všichni používají s takovým přesvědčením sériovou kombinaci diody a kondenzátoru . Kondenzátor se po zapnutí nabije a potom už nikdy nepoteče žádný proud. Nemá se jak vybíjet. (Předchozí schéma je podobný případ, báze tranzistoru se chová také jako dioda.)


Detektor průchodu nulou. Síťové napětí je zapojené na + a - můstku (!!!). Chyba ve schématu i na DPS.

Tuto fotku mi zaslal jeden konstruktér, který schématu uvěřil. Takto vypadá deska po zapnutí. Ponaučení: Raději použít vlastní hlavu, než spoléhat na cizí schéma.



Zjednodušené schéma impulzního zdroje. Zdá se, že sekundár, zkratovaný v jednom směru diodou, nikomu nepřijde divný.



Cyklovač pro spoušť fotoaparátu s elektromagnetem. Jak se dostane proud do báze tranzistoru? Proč cívka relé nemá diodu? Proč se velký kondenzátor 4700uF nenabíjí přes odpor?



A teď něco z mého vlastního webu, ani já nejsem neomylný . Takhle vypadalo schéma mého osciloskopu, než než mě pozorný čtenář na chybu upozornil (děkuju).



Pokusy o násobiče pro TC napájené jedním MOTem. Na prvním obrázku se dotyčný domnívá, že postavil ztrojovač, ale je to pouze zdvojovač se zbytečnou diodou a dvěma kondíky v sérii. Na druhém obrázku přibyla zbytečná sériová kombinace C a D. Celý obvod dává jen 1x napětí MOTu. Alespoň, že neprohodil rezonanční kondík s jiskřištěm



Prý "napájení zesilovače". Zapojení opravdu nepochopitelné. Nechápu, jak tam dotyčný chtěl připojit vstup, když mezi výstupy zdroje (a tím i mezi zeměmi jednotlivých kanálů) je střídavá složka 600V~ (!!!).




zpět na úvodní stránku