English version

Zdroj 4200Vac 0,9A z dvou MOTů

    Tento zdroj se hodí k demonstraci výbojů a Jakubova žebříku, Díky omezení proudu tlumivkami může pracovat do zkratu asi 1 - 2 minuty. Omezovací tlumivky jsou vyrobeny z nepotřebných tlumivek 150W pro sodíkové výbojky. Jsou z nich odstraněny plechy tvaru U, zbyde pouze vinutí na plechách T. Tím se jejich indukčnost sníží na cca 36mH. Celý zdroj odebírá ze sítě naprázdno asi 3,5A, při zkratu 17,5A. Výstupní proud do zkratu je 0,9A, Napětí naprázdno 4200V. Zdroj by bylo možno zapojit i bez tlumivek, ale proud do zkratu by byl asi 2,2A a odběr ze sítě při zkratu asi 45A. Při tomto proudu se ale MOTy silně zahřívají a jistič občas vypne, proto doporučuji používat tlumivky.

     POZOR! Tento zdroj je extrémně nebezpečný, jeho napětí může způsobit smrt nebo těžké popáleniny. Zdroj nenechávejte v provozu bez dozoru. Vysoké napětí může překlenout značné vzdálenosti. Zdroj odebírá ze sítě velmi silný proud, může dojít k poškození elektroinstalace a požáru. Vše, co je zde zobrazeno a popsáno, děláte na vlastní nebezpečí; autor nenese za vaše újmy žádnou zodpovědnost.

zdroj pro TC se dvěma moty
schéma zdroje se dvěma MOTy


PlazmaVýboje do vody v plechovce
Kuličky roztavené mědi

lama
MOT opravdu není hračka pro malé děti - pokud se omylem dotknete jeho výstupu, nejspíše vás to zabije nebo těžce popálí.


Video - Výboje


Video - Jakubův žebřík


Video - Výboje do vody

Video s výboji ke stažení najdete v sekci videa.zpět na úvodní stránku