English version

Indikátor napětí autobaterie

     Úvod: Tento indikátor signalizuje stav napětí autobaterie ve třech stupních: Vybitá baterie, dobrá baterie, přebíjení. Hodí se jako doplněk každého vozidla s 12V sítí a po mírné úpravě ho lze použít i pro 24V síť. Při vybité baterii svítí pouze žlutá LED. Pokud je baterie dostatečně nabitá, rozsvítí se i zelená LED. Pokud dojde k přebíjení baterie, rozsvítí se i třetí, červená LED.
     Popis: Schéma indikátoru je na obr. 1. Základem indikátoru je dvojitý operační zesilovač (OZ) s otevřeným kolektorem typu LM393. Ten měří napájecí napětí přes trimry P1 a P2 a s rostoucím napětím postupně rozsvěcí další LED. Pokud svítí více LED, jsou zapojeny v sérii a neberou tedy větší proud. Pokud byste použili klasický OZ jako např. LM358, LM1458 nebo MC4558, přidejte sériový odpor i LEDkám 2 a 3, viz obr. 2. V takovém případě bude svítit vždy jen jedna LEDka. Prahové hodnoty nastavte trimry P1 a P2. P1 nastavuje napětí, při kterém se rozsvítí LED 2. To by mělo být cca 9,5 - 10V, protože při nižším napětí se olověný akumulátor považuje za zcela vybitý. P2 nastavuje napětí, při kterém se rozsvítí LED 3. To by mělo být cca 14 - 15V, protože vyšší napětí již znamená přebíjení. Referenční napětí zajišťuje zenerova dioda ZD. Nastavení indikátoru je vhodné provést s pomocí regulovatelného zdroje.

     Varování:
Zařízení je nutno připojit ke vhodnému bodu palubní sítě vozidla a to jedině přes vhodnou pojistku, jinak může hrozit požár nebo poškození vozidla.


Obr. 1 - Schéma LED indikátoru napětí autobaterie s LM393


Obr. 2 - Úprava pro LM358, LM1458 nebo MC4558


Test indikátoru s LM393 v kontaktním poli.


Video - testování indikátoru napětí autobaterie se třemi LED a LM393Přidáno: 6. 9. 2011
zpět na hlavní stránku