Kumulační dozimetr EDOS

     Tento dozimetr slouží k měření kumulované dávky ionizačního záření. Nejedná se tedy o měření okamžité hodnoty radiace. Má 2 rozsahy: 20 - 150 a 20 - 800rad. Dávka 1rad přibližně odpovídá dávce 1R = 10mGy, což pro rentgenové záření a gamma záření odpovídá 1rem = 10mSv. Přístroj tedy nemá moc velkou citlivost, protože už dávka 50rad může vyvolat nemoc z ozáření a dávka kolem 500rad bývá ve většině případů smrtelná. Strana 16 v návodu mluví za vše :). Napájení zajišťuje jedna tužková baterie. Přístroj měří i bez napájení, baterie slouží pouze k odečítání kumulované dávky. Přístroj se zapíná otočením potenciometrem. Kalibrace se provádí nastavením na nulu při stisknutém tlačítku II. Odečítání v rozsahu do 800rad se aktivuje stisknutím tlačítka I. Odečítání v rozsahu do 150rad se aktivuje současným stisknutím I a II. Nulování (vymazání kumulované dávky) se provádí stisknutím tlačítka zcela vpravo pomocí špičatého předmětu. Můj přístoj je vyroben roku 1985 a naposledy kontorlován a seřizován r 2002, platnost kontroly byla do r 2006. Více se dosvíte v naskenované knížce (dole).

dozimetr EDOS v koženém pouzdru
dozimetr EDOS v koženém pouzdru

dozimetr EDOS
Celá souprava

stručný návod k přístroji EDOS v pouzdru
stručný návod k přístroji EDOS v pouzdru

dozimetr EDOS


dozimetr EDOS


Rozdělaný dozimetr EDOS
Rozdělaný EDOS - je zde vidět elektronika a měřící trubice obalená olověným plechem cca 0,7mm

vnitřnosti EDOSu
vnitřnosti EDOSu

Kumulační trubice vyjmutá z přístroje a vytažená z olověné clony (nezaměňovat s Geiger-Mullerovou GM trubicí!)
Kumulační trubice vyjmutá z přístroje a vytažená z olověné clony. Jedná se o Ohmartův článek (nezaměňovat s Geiger-Mullerovou GM trubicí!).

Patice Ohmartovy trubice
Patice Ohmartovy trubice

Naskenovaný manuál (návod k použití) dozimetru EDOS
Naskenovaný manuál (návod k použití) dozimetru EDOS - klikněte pro zvětšení.Video - Zapnutí a kalibrace přístroje, odečítání naměřené hodnoty a vynulování.zpět na hlavní stránku