English version

Gopro Hero4 Silver

     Nedávno jsem se rozhodl pořídit nějakou malou odolnou sportovní kameru s co nejširším úhlem záběru pro natáčení různých sportovních a adrenalinových aktivit, focení a natáčení pod vodou, ale třeba i pro focení krajinek s velmi krátkou ohniskovou vzdáleností. Nakonec jsem se rozhodl pro ověřenou klasiku - GoPro. Vyrábějí se spousty různých typů, ale nakonec byl výběr jednoduchý, protože doposud jen jediný typ - Gopro Hero4 Silver - má zabudovaný displej. Zní to trochu komicky. Prakticky všechny foťáky a kamery mají displej, na kterém vidíte, co fotíte či natáčíte, a můžete si prohlédnout pořízené záběry. Jen firma GoPro po asi 10 různých představených typech Hero konečně znovu vynalezla kolo a s velkou slávou uvedla na trh první typ kamery, který displej má :).

     Kamera umí natáčet v rozlišení až 4K (což označuje vodorovné rozlišení zhruba 4 tisíce Px). Přesněji se jedná o 3840 x 2160. Hlasitě se chlubí rozlišením 4K, tiše uvádí, že maximální snímková frekvence při něm je jen 15fps. Už od začátku 20. století je známo, že pro plynulý pohyb videa je třeba alespoň 24 snímků za vteřinu (fps). Můžete si sice připlatit za Gopro Hero4 Black edition, která umí 4K při 30fps, ale tím ztratíte onen displej. Gopro Hero4 Silver umí natáčet také "skromnější" 2.7K (2704 x 1520) s přijatelnou snímkovou frekvencí 30fps. To je vzhledem ke snímkové frekvenci v podstatě nejvyšší prakticky použitelné rozlišení, pokud nenatáčíte video, ve kterém je opravdu velmi málo pohybu.

     Realita je ale taková, že obyčejný smrtelník nemá 4K a většinou ani 2.7K videa na čem přehrát, zobrazit, zpracovávat bez čekání přes noc nebo ve větším množství skladovat. Ještě pár let to tak zůstane. Společnost GoPro sice rozlišení 4K obhajuje výrazy jako "futureproof", je to však spíš módní hit, na kterém se dobře vydělává. Proč kupovat něco s předstihem, když později to bude levnější. Pro mě jsou u GoPro Hero4 zajímavá spíše nižší rozlišení s možností vysokých snímkových frekvencí. Umožňují vytvořit plynule zpomalený pohyb bez "cukání". Minimální snímková frekvence pro plynulý dojem je 24fps. Video 1440p (48fps) můžete tedy zpomalit až 2x, 1080p (60fps) až 2,5x, video 720p (120fps) až 5x a WVGA 848 x 480 (240fps) dokonce až 10x. Ukázky 10x zpomaleného videa přidávám níže.

     Kromě natáčení umí GoPro Hero4 i fotit. Rozlišení snímače je 12 MPix. Při maximálním úhlu záběru můžete fotit v rozlišení 12 MPix a 7 MPix. Při středním úhlu můžete fotit jen 7 MPix a 5 MPix. Je to pochopitelné, protože se vlastně jedná o digitální zoom. Bez snížení rozlišení nelze snížit úhel záběru, leda by přístroj fotku zvětšil (což nemá naprosto žádný smysl - přidání pixelů nepřidá detaily). Objektiv tedy nemá žádný optický zoom a zdá se, že nemá ani ostření. Focus je pevně nastavený na nekonečno. Není zde ani optická stabilizace obrazu (pouze digitální). To ale vzhledem k velmi širokoúhlému objektivu není až tak tragické. Objektiv dle mého dojmu vlastně nemá žádné pohyblivé části a když pominu jeho širokoúhlost, vlastně se podobá objektivu starých mobilů. Pokud však od kamery požadujeme velkou mechanickou odolnost, může to být bráno jako přínos. Při záběrech s velkým množstvím pohybu je i ten fixní focus někdy vhodnější. Světelnost objektivu je celkem přijatelných f1/2,8. Pro představu: většina kapesních kompaktů má horší, f1/3,5. Vzhledem k velmi širokoúhlému objektivu (rybí oko) pochopitelně dochází, zejména při větších úhlech záběru, ke značnému zkreslení přímek (zakulacení). Oproti Hero3 je tu konečně i možnost nočních fotografií se závěrkou buď automatickou nebo ručně nastavenou na 2 - 30s. Má také fuknci Time Lapse, kdy automaticky fotí v nastavených intervalech 0,5 - 60s. Funkce Continuous umožňuje při držení spouště fotit 3, 5 nebo 10 snímků za vteřinu. Burst umožňuje vyfotit na jedno stisknutí spouště až 30 snímků během jedné vteřiny.

     Úhel záběru lze volit i u videa. U nejvyššího rozlišení (4K) je pochopitelně k dispozici jen Wide, protože je potřeba plné rozlišení čipu a objektiv nemá žádný optický zoom. U 2.7K už lze volit mezi Wide a Medium. U 1080p a 720p lze volit mezi SuperView (UltraWide), Wide, Medium a Narrow. Nejširší ze čtyř úhlů záběru je nepochopitelně schovaný pod jiné nastavení rozlišení, tedy 1080p SuperView a 720p SuperView. Možná je to obchodní politika - snaha, aby superširoký úhel byl vnímán jako nějaká extra funkce, kterou konkurence nemá, a nikoliv jen jako jedno z možných nastavení. Možná je to ale také tím, že v 720p SuperView jsou k dispozici jiné snímkové frekvence než u obyčejných 720p (což moc nechápu), nebo tím, že SuperView rozšiřuje úhel záběru hlavně do výšky, už moc ne do šířky. Absence úsporných 25 či 30 fps u 720p SuperView mi ale trochu vadí. Co mi ale vadí ještě víc je fakt, že u žádného rozlišení 4:3, tedy u 1440p a 960p, nelze volit jiný úhel než Wide. Také mi vadí, že u rozlišení WVGA (tedy 480p) nelze volit ani úhel ani jinou snímkovou frekvenci než 240fps. Toto nízké rozlišení se tedy dá použít jen pro natáčení videí se záměrem je výrazně zpomalit, ne k úspornému natáčení nesmyslů :).

     Protože ve škále rozlišení, snímkových frekvencí, úhlů záběru a poměrů stran, které GoPro Hero4 Silver nabízí, se člověk snadno ztratí a všude se uvádí jen kusé údaje, vytvořil jsem přehlednou tabulku níže. Obvykle se totiž všude uvádí jen rozlišení stylem 4K, 1440p, 1080p nebo WVGA, ale ne skutečné rozlišení šířka x výška a poměr stran. Také se nikde nezmiňují, že Hero4 má v nastavení přepínač televizních systémů NTSC / PAL a v závislosti na jeho nastavení máte vždy k dispozici jen některé z uváděných rozlišení. V NTSC jsou např. rozlišení jako 60, 30 a 15fps (zlomky 60), v PAL 50, 25 a 12.5fps (zlomky 50). Naopak 24, 48, 100, 120 a 240fps jsou k dispozici v obou nastaveních.

     Displej, kromě toho, že umožňuje vidět, co natáčíte a fotíte, umožňuje GoPro i ovládat. Je totiž dotykový. Všechny fuknce ale lze ovládat i bez něj, jen pomocí 3 tlačítek. Ano, tlačítka jsou jen 3, což je pro uživatele fotoaparátů trochu překvapení. Ale firma GoPro si s nimi dokázala šikovně vystačit. Malý počet tlačítek je pochopitelný, protože kameru musí jít jednoduše ovládat i skrz vodotěsné pouzdro. Je zde jen spoušť (nahoře), tlačítko vypínání / přepínání fukncí (zepředu) a tlačítko nastavení (zboku). Vlastně je tu ještě čtvrté tlačítko, vypnutí displeje, ale to nelze ve vodotěsném pouzdře používat. Vodotěsné hmatníky jsou tu jen 3. K vypnutí displeje se v tom případě musíte proklikat v nastavení. Pouzdro je vodotěsné do 40m hloubky. V základním balení k němu byly hned troje zadní dvířka. Jedny překrývají displej masivním plexisklem a umožňují zmiňovanou vodotěsnost do 40m. Druhé kryjí displej jen fólií a jsou vodotěsné do 3m. Třetí dvířka mají pro displej vyříznutou díru a nejsou tedy vodotěsné vůbec :). Slouží jen k tomu, abyste mohli GoPro zavřít do pouzdra ke zvýšení mechanické odolnosti. Holá kamerka sama o sobě totiž působí velmi křehce a lehce by se poškodila. Objektiv nemá žádnou krytku a jeho vypouklá čočka by se velmi brzy rozbila nebo poškrábala. Kamerka také nemá sama o sobě žádný závit ani jinou metodu upevnění a nemá ani očko pro šňůrku na zápěstí. Holou kamerku bez pouzdra bych tedy vůbec nepoužíval. Používám jí v pouzdře s dvířky do 40m, i když žádná voda není v dohledu. Zajišťují největší mechanickou odolnost. Kromě toho mám také trochu strach výměnná dvířka měnit, protože zacvakávací pant působí dojmem, že se po pár vycvaknutí jedněch dvířek a zacvaknutí druhých ulomí a bude vymalováno :). Sice není přístup k dotykovému displeji, ale všechny fuknce lze ovládat i tlačítky a displej se takto alespoň nepoškrábe ani nerozbije. Pouzdro je plexisklové, jen obdélníček před objektivem je opravdové sklo.

     Moc dalších věcí v základním balení GoPro nebylo. Akorát baterie (Li-ion 3,8V 1160mAh 4,4Wh), několik úchytů a podstavec, USB kabel a pak už jen nějaké návody, stupidní nálepky a další kusy papíru. A samozřejmě nutná plexislová krychle, která asi slouží k testování vodotěsnosti (když jí napustíte) nebo k ochraně kamery (kameru s ní přiklopíte), když zrovna natáčíte třeba to, jak střílíte do rajčete :). Naopak zde nenajdete žádnou nabíječku. Baterii uvnitř GoPro však lze nabíjet z PC pomocí přiloženého USB kabelu. Můžete jí nabíjet i pomocí nabíječky od mobilu, která má výstup v podobě USB konektoru. Ke zklamání některých uživatelů není součástí balení ani Micro SDHC karta. To se ale dá celkem čekat. Bohužel GoPro nemá ani malou vnitřní paměť, jako většina fotoaparátů, takže nelze bez karty udělat ani pár zkušebních fotek a pár vteřin videa. Kartu si pořiďte, vzhledem k velikosti souborů lezoucích z GoPro, alespoň 32GB, lépe 64GB (což je také uváděné maximum). Kromě paměti karty však nezapomeňte vybírat i podle její rychlosti!!! Pro správné fungování potřebujete rychlou kartu, alespoň Class 10 nebo UHS-1, nikoliv obvyklé Class 4 nebo Class 6. Je až zarážející, že některé obchody vůbec u svých karet rychlost neuvádějí (ale to je asi tím, že se jedná právě o v současné době nejnižší prodávanou Class 4). Doplňky ke GoPro, např. k upevnění na ruku, hlavu, helmu, kolo, motorku, auto, surf, nebo třeba tyč na selfie, se dalí samozřejmě dokoupit. Pokud nejste značkoví šílenci, tak je pochopitelně můžete koupit i neznačkové (vyráběné přímo pro GoPro, ale ne firmou GoPro) za cca 20x nižší cenu. Kdo by také dal za popruh na ruku pětisetkorunu a za přísavku na sklo více než tisícikorunu, že? :)

     Ovládání GoPro Hero4 Silver je opravdu jednoduché a návod opravdu není třeba číst. Předním tlačítkem GoPro zapnete a poté přepínáte funkce. Funkcí je 5. Nejprve kamera, poté fotka, pak sekvence (MultiShot), prohlížení a nakonec nastavení (globální). Dlouhým stiskem předního tlačítka GoPro vypnete. Horní tlačítko je spoušť a slouží prostě k focení a zapnutí/vypnutí natáčení. K překvapení fotografů nemá "namáčknutí". Postranním tlačítkem se dostaneme do nastavení právě zvolení fuknce (video / fotka / sekvence). Pro fotky a sekvence zde zvolíme zejména rozlišení a úhel záběru. U fotky můžeme zvolit jednotlivou fotku, kontinuální snímání 3 / 5 / 10 fotek za vteřinu po dobu držení spouště nebo noční fotku, u které ještě zvolíme závěrku. U Multishot můžeme zvolit Burst (po stisknutí spouště vyfotí až 30 snímků za sebou dle nastavení), TimeLapse (časosběrné focení - automaticky fotí v nastavených intervalech) nebo NightLapse (to samé, ale v nočním režimu). Pro video zvolíme snímkovou frekvenci. Pro všechny módy lze zapnout ProTune, což je i přes hodně módně znějící název vlastně jen uživatelské nastavení vyvážení bílé, barevné sytosti, ISO limitu, ostrosti a EV kompenzace. V globálním nastavení, do kterého se proklikáte předním tlačítkem, najdete nastavení bezdrátových funkcí (wifi, dálkové ovládání), nastavení displeje (jas, vypnutí, zamčení dotykového ovládání), otáčení (pro instalaci GoPro hlavnou dolů), výchozí funkci (zda chcete video, foto, ...), QuickCapture (fotí či natáčí stisknutím spouště ve vypnutém stavu), zapínání LED a zvůků, přepínač NTSC / PAL, On Screen Display, automatické vypnutí, datum a čas, formátování a reset nastavení. V módu prohlížení můžete prohlížet vyfocené snímky a přehrávat videa. Nastavení a stavy se zobrazují i na předním černobílém displeji, který u ostatních GoPro je vlastně jediným displejem. U GoPro Hero4 Silver nemá v podstatě žádný význam, kromě situace, kdy chcete šetřit baterii a vypnete hlavní displej, nebo třeba natáčíte sebe a chcete kontrolovat stav kamery bez jejího otočení. Tento malý displej však zobrazuje jen textové informace, nikoliv obraz.

     Kvalita videí, fotek i nočních fotek mě celkem příjemně překvapila. Na 1/2.3 palcový senzor jsou opravdu dobré a s výborným detailem. Vyhovuje mi i široké spektrum rozlišení videa a snímkových frekvencí. U fotek by možná prospěla možnost nastavit ještě nižší rozlišení a také zvolit kvalitu komprese, což tu bohužel není. GoPro si také občas nepamatuje poslední nastavené rozlišení a fps videa. Za provozu se hodně zahřívá a při použití uvnitř pouzdra (bez kterého to prakticky nejde) mám trochu obavy z přehřátí. Také doba startování po zapnutí vypínačem asi 6 - 7 vteřin se mi zdá docela dlouhá, zejména na akční sportovní kameru. Doba od stisku spouště do začátku natáčení při použití QuickCapture je 7 - 8 vteřin. Doba od stisknutí spouště do začátku natáčení či pořízení snímku v zapnutém stavu je ale jen celkem přijatelných 0,7s.

     Kameru GoPro se mi podařilo koupit v lednu 2015 tady v Austrálii za 459 AUD + pošta 10 AUD, ceklem 469 AUD (odpovídá cca 8910 Kč). Vyjde tu při aktuálním kurzu tedy asi o 15% levněji než v ČR, kde právě stojí v nejlevnějším obchodě 10 480 Kč s poštou zdarma. Kartu Kingston 32GB Class 10 / UHS-1 se mi tu podařilo sehnat za 18 AUD (odpovídá 340 Kč).

Rozlišení videa:
Rozlišení Šířka x Výška Poměr stran FPS (všechny) FPS - NTSC FPS - PAL FOV (úhel záběru)
4K 3840 x 2160 16:9 15, 12.5 15 12.5 Wide
2.7K 2704 x 1520 16:9 30, 25, 24 30, 24 25, 24 Wide, Medium
1440p 1920 x 1440 4:3 48, 30, 25, 24 48, 30, 24 48, 25, 24 Wide
1080p SuperView 1920 x 1080 16:9 60, 50, 48, 30, 25, 24 60, 48, 30, 24 50, 48, 25, 24 Ultra Wide
1080p 1920 x 1080 16:9 60, 50, 48, 30, 25, 24 60, 48, 30, 24 50, 48, 25, 24 Wide, Medium, Narrow
960p 1280 x 960 4:3 100, 60, 50 100, 60 100, 50 Wide
720p SuperView 1280 x 720 16:9 100, 60, 50 100, 60 100, 50 Ultra Wide
720p 1280 x 720 16:9 120, 60, 50, 30, 25 120, 60, 30 120, 50, 25 Wide, Medium, Narrow
WVGA 848 x 480 16:9 240 240 240 Wide

Rozlišení fotky:
Rozlišení Šířka x Výška Poměr stran FOV (úhel záběru)
12 MPix 4000 x 3000 4:3 Wide
7 MPix 3000 x 2250 4:3 Wide
7 MPix 3000 x 2250 4:3 Medium
5 MPix 2560 x 1920 4:3 Medium





















Obrazovka v módu natáčení a focení


Graficky velmi jednoduché menu a prohlížení videí a fotek.


Baterie GoPro.


Testovací fotka 12 MPix, wide, 4000 x 3000, zmenšená na 720 x 540


Několik výřezů 1:1 z předchozí fotky


Ještě jedna fotka 12 MPix, wide, 4000 x 3000, zmenšená na 720 x 540


Několik výřezů 1:1 z předchozí fotky


Noční fotka 7 MPix, wide, závěrka 30s, 3000 x 2250, zmenšená na 720 x 540


Výřez 1:1 z předchozí fotky


Úhly záběru fotky


Úhly záběru videa


Testovací video 1: 4K @ 15fps


Testovací video 2: 2.7K @ 24fps


Testovací video 3: 1440p @ 48fps


Testovací video 4: 480p nahrané při 240fps a přehrávané při 24fps (10x zpomalené)


Testovací video 5: 480p nahrané při 240fps a přehrávané při 24fps (10x zpomalené), tentokrát v moři



Přidáno: 23. 1. 2015
zpět na úvodní stránku