Zapojení integrovaného vn trafa (IHVT) z monitoru nebo moderní TV

     Většina bastlířů hojně využívá vn trafa ze starých televizí, ale traf z novších TV a z monitorů (tzv. IHVT - Integrated High Voltage Transformer) se bojí. Takové trafo má množství prvků a vývodů, a proto je pro mnohé bastlíře těžké je identifikovat a využít. Tento článek by měl alespoň trochu pomoct pochopit jejich princip a umožnit jejich využití.

     IHVT obsahuej kromě množství primárů a vn sekundáru i vn diodu, odporovou kaskádu (cca 400megaohm) pro měření vn, vn trimry pro ostření a nastavení g2 a někdy i vn kondenzátor pro filtraci výstupního napětí. (V trafech z nových monitorů můžeme dokonce najít i další kondenzátory pro tzv. dynamické ostření, jeden pól je vyveden a druhý spojen s výstupem ostřícího napětí.) Jejich jmenovité výstupní napětí bývá asi 24 - 32kV. Toto napětí je v nejsilnějším červeném kabelu. Tenší kabel je ostření, je na něm měkké vn regulované trimrem v rozmezí asi 5 - 10kV. IHVT z monitorů 17'' a více mají tyto prvky dva. Nejtenší izolovaný kabel bývá g2, regulované napětí většinou od nuly do 1 - 2 kV.

     IHVT lze využít jako kompaktní zdroj vysokého napětí až do 40kV, případně i více. Jeho prvky (vn dioda, kondenzátor, trimry a rezistory s extrémně vysokým odporem) lze využít i samostatně (i v případě, že vinutí je vadné). Odporovou kaskádu lze využít např. ke stavbě vn voltmetru.

     Pozor! Výstupní napětí IHVT může způsobit vážný úraz! Napětí je stejnosměrné, a proto je mnohem více nebezpečné než vysokofrekvenční napětí ze starších typů vn traf. Některé typy mají zabudovaný vysokonapěťový kondenzátor, který zůstane nabitý i po vypnutí.

Zapojení integrovaných vysokonapěťových traf (IHVT)


ihvt


řez ihvt z 17palcového monitoru
řez ihvt z 17'' monitoru

ihvt
zvětšenina vn vinutí - je vinuto v 5 vrstvách (odhadem je zde 1150 +/- 150 závitů drátem průměru 0,05 mm)

Fluoroskopický (rentgenový) snímek ihvt - ihvt lopt transformer DST x-ray
Fluoroskopický (rentgenový) snímek televizního IHVT v provedení DSTzpět na úvodní stránku