Kuriozity ze světa elektroniky

    

Různé zajímavé fotky, které jsem nafotil :)


Myslíte si, že elektrický přímotop s výkonem 2000W napájený z baterií neexistuje? To jste na omylu. V naší malé republice se totiž dá sehnat úplně vše. Posuďte sami...Představte si tedy baterii, která by byla schopna delší dobu dodávat výkon 2000W. Kdybyste jí opravdu vyhodili do komunálího odpadu, určitě byste tím životní prostředí poškodili opravdu hodně. V první řadě by ale zřejmě došlo ke značnému poškození zmiňovaného kontejneru, viz ilustrace níže...


Kondenzátor 47uF na 10uF


extravýkonná UV - Zářivka s výkonem 120W (rozměry 38x1500mm podobně jako staré 65W zářivky). Velmi neobvyklý kousek. Otestoval jsem jí na tlumivce pro rtuťovou výbojku 125W, jak vidíte na obrázku níže, je funkční. Dostal jsem jí (zadarmo, děkuju :)) se slovy: "To je z nějakého tiskového stroje". Nic víc o ní nevím. Využití pro ní nemám, je to spíše sběratelský kousek.


označení zářivky PHILIPS TL M 120W/05RS MADE IN HOLLAND


V provozu. Vyzařuje silné UV světlo a dívat se do toho nedá.Zesilovač 4x 45W, který jsme stavěli s kamarádem. Skříň a zdroj jsou ze starého PC (AT). Uvnitř je deska ze spáleného autorádia, které kdosi přepóloval. Mikroprocesor byl na škvarek, ale integrovaný obvod koncového zesilovače TDA7560 přežil. Tento obvod má 4 můstkové výstupy 45W sinus. Napájení je 12V. Na desce z autorádia není kromě tohoto obvodu a pár odporů a kondenzátorů nic využito. Chlazení je posíleno aktivním chladičem z CPU.

Uvnitř zesilovače.starý měřící přístroj během úpravy na stupnici 0 - 30V. Stupnice vytisknutá na inkoustové tiskárně.

Stupnice podsvětlená bílou LED (přístroj byl vybaven okénkem pro podsvětlení, původně určeným pro žárovku)Střeva 20" LCD během opravy.


Desky pod LCD.


impulzní zdrojMěření proudu tekoucího vodou při napětí 230V~. Tohle raději nezkoušejte :).Vrchní část vybuchlého elektrolytu, které jsem vysypal ze zdroje ATX. Zbytek zůstal na desce. Hliníkové pouzdro se zdeformovalo nárazem do plechového víka zdroje. To je důkaz, že elektrolyty mohou být opravdu nebezpečné.Vnitřnosti barevné tiskové kazety z inkoustové tiskárny.


A černá kazeta. Je to jen plastová krabička s molitanem nasáklým černou barvou a kousek mědi. Přesto stojí okolo 450Kč. Jen dolít barvu a tiskne se dál


Tiskové trysky. Mezi kazetou a papírem už nic není - v tiskárně se tedy nemá co ušpinit a pokud do kazety dolijete cokoliv, není nic co by se poškodilo :)Stolní kalkulátor se záhadným neoznačeným přepínačem. Přepínač je posuvný a má 3 polohy. Nezjistil jsem žádný vliv přepínače na chod kalkulačky.


Po otevření kalkulačky vás čeká opravdu kuriozní pohled: Přepínač je jen kus plastu. Žádná elektrická částZáhadná deformace obrazu na CRT monitoru způsobená vadným elektrolytem.Zapojení zářivky aneb "Patice? Co to je patice?"


A už se svítí. To v té krabičce od filmu je startér. Ano, zářivkové osvětlení je moderní, ale takhle to opravdu nedělejteReprosoustava s dálkovým ovládáním...


... Zvukový procesor byste tu hledali marně. Je zde klasický potenciometr a motorek s převody.Věšáky na ručníky... nejsou vám podezřelé ?10 článků NiCd 2000mAh po pokusu o nabíjení konstantním napětím :)Nedávno jsem opravoval monitor, který byl již jednou opravován, prý "autorizovaným servisem". Jeden z kondenzátorů v obvodech horizontálního vychylování zde byl nahrazen celkem čtyřmi kondenzátory, dvěmi v sérii a dvěmi paralelně. Dva znich byli značky TESLA, nejspíš 25 let staré. Nevím, jak si někdo mohl myslet, že toto bude fungovat. Výsledek jeho snažení můžete obdivovat na těchto úchvatných obrázcích. Prostě zlaté české ručičky, příště si monitor opravte radši sami, horší to být nemůže :).


Byl jsem požádán o opravu televizoru. Prý najednou přestal jít obraz. Odkrytoval jsem ho a to, co jsem uviděl, doteď nechápu...


Celá deska a vše uvnitř je posypené nějakou slámou, obilím a podivnými krystalky (vypadají jako sůl). Součástky jsou zkorodované a vše železné rezaté. Nedovedu si vysvětlit, jak se tohle všechno dostalo dovnitř...


Nebohý obrazový procesor


A teď to nejlepší: Tohle vše se během opravy a čištění vysypalo z televizoru na podlahu (!!!).


Po vyčištění a výměně odporu 47R 0,25W (zakroužkován na jednom ze snímků) televizor zázračně funguje.Z návodu ke stolnímu ventilátoru.Cívka ve zdroji ATX 300W na šroubu (!!!)


Vybuchlý 4W odporAž si vám bude zase někdo ztěžovat, že mu shořel zdroj v PC, možná to myslel doslova :)
šrouby bez zářezu šrouby bez zářezu šrouby bez zářezu
A že vám na těch šroubech něco chybí ?Opět záhadná kalkulačka. Tektokrát s bezdrátovým přenosem energie -smajlík házející blesky-. Všimněte si fotočlánku.


Po otevření vidíme, že energie z fotočlánku se opravdu přenáší bezdrátově -smajlík-. Nevedou od něj totiž žádné dráty. Nikola Tesla by měl radost. Energie z tužkové baterie se však přenáší bohužel stále drátově.


Kalkulačka funguje i bez fotočlánku. Jak jistě mnozí pochopili, je to jen kousek lesklé fólie. Bez baterie pochopitelně nefunguje.


Rozebraná kalkulačka.Menu CRT monitoru. Nic zvláštního na něm, když je přepnuté do angličtiny nebo všech ostatních jazyků kromě jednoho...


...ale po přepnutí do jakéhosi asijského jazyka se zobrazí jedna položka navíc - počítadlo provozních hodin. Zobrazuje, že monitor byl v provozu 14 024 hodin.zpět na úvodní stránku