English version

Měnič pro LED napájený z článku 1,5V

    Měnič umožňuje napájení LED diody (např. bílé, modré, UV, ale i jakékoliv jiné) z článku 1,5V nebo 1,2V. Led nelze připojit přímo, protože její úbytek je cca 3V. Proto je potřeba měnič. Obvod je velmi jednoduchý, pracuje na principu samobuzeného blokujícího měniče. Cívka má 2x 50 závitů tenkým drátem (asi 0,05 - 0,2mm), obě vinutí jsou vinuta současně. Jádro tvoří 2 zbroušené úlomky z feritového jádra, mají tvar L. jejich průřez je asi 7mm2. Po navinutí cívky na jeden z nich se k sobě přilepí vteřinovým lepidlem. Pracovní frekvence je asi 50kHz (není kritická). LED se rozsvěcí už při napájecím napětí 0,4V. Lze tedy použít i vybité baterie, které jsou jinak nepoužitelné. Kondenzátor není nezbytně nutný, měnič pracuje i bez něj. Měnič s LED jsem zabudoval do krytu od rozbité baterky, ve kreré byla původně miniaturní žárovka a 2 tužkové baterie. Nyní se používá 1 baterie, do prostoru zbylém po druhé baterii jsem umístil měnič.

Schéma měniče pro LED diodu napájený z jednoho článku 1,5V či 1,2V.
Schéma měniče pro LED diodu napájený z jednoho článku 1,5V či 1,2V.

feritové trafo měniče
Feritové trafo mého měniče ze dvou L kousků. Nemusíte ho dělat přesně stejně, jen pro inspiraci. Pro lamy: závitů není 2x4 ale 2x50, nákres je jen pro názornost.

měnič pro LED v provozu
Menič v provozu

měnič pro LED v provozu
Menič zabudovaný do baterky - testování. Měnič naskakuje už při 0,4V, LED svítí slušne už při 0,8V. Prostor pro druhou baterii 1,5V byl využit k umístění měniče.Přidáno: 23. 1. 2005
zpět na úvodní stránku