English version

Postavte si noční vidění z fotoaparátu

     Noční vidění je poměrně zajímavý přístroj, který kutily vždy fascinoval. Díky velké rozšířenosti digitálních fotoaparátů si dnes již můžete takový přístroj postavit sami z běžně dostupného materiálu. CCD či CMOS snímač fotoaparátu je sám o sobě citlivý i na infračervené záření až do cca 1000 nm. Jeho citlivost na infrazáření je uměle omezena přidaným infra blokujícím filtrem, aby se rozsah snímaných vlnových délek co nejvíce podobal lidskému oku. My však potřebujeme snímač citlivý na infra záření, a tak tento filtr odstraníme. Postup znázorňují fotky níže. K fotoaparátu přidáme infračervené přisvícení. Jako zdroj infračerveného světla jsem použil infra laserovou diodu 1W 808nm, pracující se sníženým výkonem 500mW. K diodě je přidán matný filtr, který její světlo rozptyluje. Výhodou laserové diody je velmi vysoká účinnost. Nevýhodou je její nebezpečnost. Pro bezpečnější přisvícení lze použít infračervený reflektor na principu inkadescenční žárovky (reflektor s filtrem propouštějícím jen infračervené záření) a nebo infra LED diodu. Vhodné jsou LED diody s vlnovou délkou cca 840 či 850 nm. Existují i LED s vlnovou délkou 940 či 950 nm, ale na tyto vlnové délky je CCD citlivý méně. Takto lze postavit aktivní noční vidění, tedy noční vidění s neviditelným infračerveným přisvícením. Umožňuje nejen vidět ve tmě, ale i ve tmě fotit nebo natáčet.

Pozor!!!
- Laser třídy IV! Neviditelné laserové záření - hrozí vážné poškození zraku. Vše děláte na vlastní nebezpečí. Neberu zodpovědnost za žádné újmy, které způsobíte sobě ani nikomu jinému. Pro bezpečnější provoz použijte jiný zdroj infrazáření než laser.
- Fotoaparáty obsahují v obvodech fotoblesku životu nebezpečné napětí! Kondenzátor fotoblesku může zůstat nabitý na nebezpečné napětí i po odpojení napájení (baterie či adaptéru).
- Úprava fotoaparátu může být nevratná a může po ní být nevhodný k běžnému použití. Nesprávným provedením úpravy může být nenávratně zničen.


Fotoaparát vybraný k úpravě na noční vidění.

Rozebírání a testování fotoaparátu před odstraněním infra filtru.


Deska fotoaparátu před odstraněním infra filtru (CCD prvek je vpravo).

CCD před odstraněním infračerveného filtru


CCD po jehu odstranění


infračervený (IR) filtr

Po odstranění filtru se citlivost foťáku na infračervené záření mnohonásobně zvýší. Na fotce je infra LED dálkového ovladače (nejspíš 940nm).

Hotové noční vidění s infračerveným přisvícením.


Noční vidění domácí výroby - zbývá už jen zakrytovat.


Fotky focené v naprosté tmě - barevná fotka


Další fotky ve tmě - přepnuté do černobílého módu.
Video - testování. Připomínám, že bylo natočeno v úplné tmě.Přidáno: 4. 4. 2012
zpět na hlavní stránku