English version

Laboratorní zdroj "Power Supply 2"

     Tento zajímavý zdroj mi slouží už asi tak od konce 90. let. Zjistil jsem, že o typu Power Supply 2 (PS2) neexistuje na internetu snad žádná zmínka, a tak jsem se ho rozhodl zdokumentovat. Je ale možné, že se mi nic nepodařilo najít jen protože jeho dosti vágní označení je prostě nevygooglitelné. Běžné slovní spojení "Power supply" a jediná cifra "2" ve vyhledávači prostě zobrazí cokoliv.
     Tento zdroj vypadá zvenčí poměrně moderně. I jeho parametry nezaostává za moderními laboratorními zdroji. Je poměrně malý a hlavně plochý, přesto poskytuje výstupní napětí 0-30V a proud 0-3A (Celkem tedy až 90VA). Napětí se nastavuje dvěma potenciometry (hrubě a jemně), proudové omezení lze také plynule nastavit. Moderně vypadající přední panel má "dotykové" ovládání s tlačítky pro pohotovostní zapnutí a vypnutí, LCD displej a další 3 tlačítka, která volí zobrazení na displeji (napětí, proud, práh proudového omezení). Napájení je 220V 50Hz 210VA.
     Po sejmutí krytu ale na Vás dýchne historie :). Vnitřní uspořádání a součástky jsou typické pro socialistickou výrobu Tesla. Najdete zde kovové tranzistory a operační zesilovače s kovovým pouzdrem, axiální elektrolyty a další kondenzátory, šroubovací diody, hrníčková feritová jádra, klasické pomocné trafo a spoustu dalších součástek značených TESLA, které bychom čekali spíše v televizoru se dřevěnou bedýnkou, než za tímto futuristickým předním panelem. Zdroj je pravděpodobně vyroben někdy v době kolem revoluce, na štítku je uvedeno "JZD Mír Březůvky" a PS2, 30V / 3A.
     Zapojením se jedná o poměrně dobře propracované zařízení. Je zde polomůstkový spínaný zdroj s 2x SU160, připomínající ten ze zdrojů AT či ATX, ale sestavený ze starých součástek. Za tímto zdrojem následuje lineární regulace s KD367. Spínaný zdroj řídí svoje výstupní napětí tak, aby na lineárním regulátoru byl malý úbytek a pracoval tedy s malými ztrátami nehledě na to, jaké je napětí na výstupních zdířkách. Na rozdíl od zdroje s klasickým trafem je tedy menší, lehčí a účinnější a nemusí mít obří chladič. Přesto ale má díky lineárnímu regulátoru kvalitně filtrované a stabilizované napětí s rychlou odezvou proudového omezení.


Laboratorní regulovatelný zdroj "Power supply 2" (PS2 30V / 3A).
JZD Mír Březůvky :)


Uvnitř zdroje


Přidáno: 4. 11. 2015
zpět na úvodní stránku