English version

Starodávné teploměry

     Virtuální muzeum teploměrů z dávných dob. Na téhle stránce budu dokumentovat svou sbírku starodávných teploměrů.


Velmi starý teploměr, má dvojitou stupnici - ve stupních Réaumura (°R) a Celsia (°C). Rozsah je cca -14 ... +45 °R a -17 ... +56 °C. Náplň je rtuť. Přesné stáří neznám, ale vzhledem k tomu, že stupně Réaumura (čti Reomíra) se nepoužívají již velmi dlouho, zřejmě se jedná o velice starý kousek. Kdyby někdo věděl přesnější informace, prosím napište mi.


Teploměr s možná ještě originální krabičkou, trochu opravovanou.





Rtuťový sloupec


Zadní strana





Označení stupnic R a C.


Starobylé provedení měřící špičky.


Teploměr spolu s dalšími třema s lihovou náplní.


Teploměry v pouzdrech








Zadní strana teploměru pro mlékárny firmy Alfa Separator spol. s r. o., Praha XII, Jagellonská 5. Vyznačené jsou teploty k odstřeďování, sýření, kyselé smetany a sladké smetany.


Starý teploměr s kovovým pouzdrem od Německé firmy VEB Fettchemie (existovala v letech 1945 - 1991), přesné stáří neznámé.


Rozsah cca -20 ... +140 °C, rtuťový.


Starý pokojový teploměr, stupnice v Réaumurech (°R) a Celsiích (°C). Cca -15 ... +40 °R a -20 ... +50 °C, Rtuťový. Na zadní straně je označení 425/25 a 2'10, možná je to rok 1910 nebo 1925. Po restaurování.


Dvojitá stupnice teploměru °R a °C


Nádržka se rtutí s ochrannou plechovou mřížkou.


Předválečný lékařský teploměr s pouzdrem. Pravděpodobně z období 1918 - 1938.


Na stupnici (35,1...42°C) je rádce: bez horečky - horečka - střední horečka - silná horečka.


Označení: "b91, Maxima 1/10C, 1 minuta, dvojnásobně zkoušený, rodinný rádce". Na skle je "DB b30"


Velký, 28cm dlouhý velmi starý rtuťový pokojový teploměr ve stupních Réaumura. Pravděpodobně z konce 19. století. Stupnice -20...+80 °R, po restaurování.











Velmi starý teploměr se stupnicí v Réaumurech, s dřevěným pouzdrem, pravděpodobně konec 19. století.








Označen 591, Heinrich Kappeller, Wien, V.


Jakási plomba na oušku teploměru.


Téměř 60cm dlouhý přesný laboratorní teploměr.


Měří v malém rozmezí cca 18...24 °C (17,80...24,35°C) s rozlišením na 0,01°C (!!!).


Bis zur Skala eintauchend justiert. Fadentemperatur 18°C. fein gekühlt. Centigrade. Normalglass. (Teploměr se má ponořovat po začátek stupnice a teplota sloupce má být 18°C)


Právě ukazuje teplotu 22,56°C.


Zajímavý minimální teploměr (teploměr zaznamenávající nejnižší teplotu od posledního resetu). -49...+37°C Je plněn bezbarvým lihem, má rozdvojenou nádržku a v kapiláře je značka minima. Měří s rozlišením na 0,2°C.





Aktuální teplota je 24°C, minimální zaznamenaná teplota je 21°C. Minimální teplota je indikována koncem plovoucí značky. Teploměr pracuje vodorovně. Resetuje se otočením do svislé polohy nádržkou vzhůru.


Reklamní pokojový teploměr cca začátek 20. století, se stupnicí v Réaumurech a Celsiích. -25...50°C a -20...40°R.


Nápis K.Hubáček, Praha II 106.


Teploměr je lihový, líh byl nejspíš obarven, ale časem vybledl do čiré slabě nažloutlé barvy.


Baňka s lihem.


Části rozebraného teploměru během čištění a lakování.


Malý pokojový teploměr se stupnicí ve °C a °R. Modrá lihová náplň.





Zrestaurovaný maximální a minimální (maximinimální) teploměr nebo také tzv. Sixův teploměr (pojmenovaný po Jamesi Sixovi, který tento mechanizmus roku 1780 vynalezl). Tento historický kus pochází pravděpodobně ze 40. let 20. století z Maďarska.


Sixův maximinimální teploměr je plněný dvěma kapalinami: lihem a rtutí. Má dvě stupnice, které obě ukazují aktuální teplotu. Jedna z nich je převrácená. V kapilárách jsou značky, které se vznáší v lihu a jsou vytlačovány rtutí směrem nahoru, čímž zaznamenávají maximální a minimální hodnoty. Pomocí magnetu mohou být vráceny k hladině rtuti.


Detail kapiláry se značkou. Značka je vyrobena z duté trubičky z modrého skla, uvnitř je železný drátek.


Teploměr měří v stupních Celsia a má rozsah -30 ... +50 °C.


Jako snímač teploty slouží lihová nádržka uprostřed. Líh se rozpíná a pohybuje se sloupcem rtuti - rtuť tedy neslouží k měření, ale pouze k zobrazování a vytlačování značek. Ač je to trochu matoucí, červené hodnoty jsou záporné, černé kladné. Dolní stupnice (Minima) zaznamenává minimum, horní (Maxima) maximum.


Teploměr Deckert & Homolka před a po restaurování.


Rozebraný během restaurování


Stupnice po čištění


Tento tuťový pokojový teploměr měří ve stupních Réaumura a má rozsah -20 ... +59 °R.


Vyrobila ho firma Deckert & Homolka Praha, která působila pod tímto názvem v letech 1878 - 1912, než ji převzala firma Ericsson. Teploměr by tedy měl pocházet z tohoto období.








Rakouský teploměr Carl Wokurka Graz, Opt & Mech, der k. k. Univ. Aug. Klinik


Sada 6ti přesných teploměrů - dílky 1/20°C (-1...18, 17...35, 34...52, 51...68, 67...85, 84...102 °C).


Nekompletní sada přesných teploměrů k Höpplerovu Konsistometru v kazetě.


Na zadní straně označené Zum Höppler Konsistometer. Eintauchtiefe 90mm udává hloubku ponoru. Mittl. Fadentemp. (mittlere Fadentemperatur) udává střední teplotu kapiláry.


Nejzajímavější teploměr ze sady je teploměr měřící -50 ... -30 °C. Jelokož samotná rtuť tuhne při -39°C, pravděpodobně je použita eutektická slitina HgTl (Rtuť + 8,5% Thalium), která má teplotu tání -59°C. Teploměr je také vybaven expanzní nádobkou, aby mohl být skladován při teplotách nad rozsahem stupnice. Teploměr opravdu měří ve °C, ne v Eurech, jak jeden čtenář vtipně poznamenal :).


Legendární lékařský teploměr Rychloběžka (30...42°C, po 0,1°C). Tento typ teploměru se nesklepává. Po vyjmutí teploměru sloupec hned padá, je tedy nutno teplotu přečíst ještě před vyjmutím.


Nástěnný pokojový teploměr s dřevěnou deskou a se stupnicí ručně rytou do skla. Sklo je podloženo papírem. Náplň je černá kapalina. Stupnice ve stupních Celsia a Réaumura. Rozsah: 0 - 50 °C / 0 - 40 °R.



Přidáno: 9. 11. 2013
zpět na úvodní stránku