English version

Horské slunce z pouliční lampy na rtuťové výbojky

     V garáži se mi povalovalo pár vyřazených pouličních lamp, většina ještě funkčních. Také jsem tu měl jeden nepotřebný halogenový reflektor na žárovku 150W. Napadlo mě využít je ke stavbě horského slunce. Vzal jsem jednu ze rtuťových 125W výbojek a opatrně rozbil vnějši baňku. Hořák uvnitř je podobný výbojce v horském slunci. Vykuchal jsem hořák spolu s jeho zapalovacím odporem a připevnil ho do reflektoru. Ochranné sklo (s UV filtrem) jsem odstranil. Reflektor jsem přišrouboval k původní tlumivce z lampy (tlumivka pro rtuťové výbojky 125W RVL-X nebo HQL). Tlumivku jsem zapojil do série, připojil šňůru a bylo hotovo. Zařízení se může hodit i na osvit plošných spojů, vytvrzování laků a lepidel, dezinfekci apod.

VAROVÁNÍ !!! Výbojka vyzařuje velmi intenzivní ultrafialové světlo. To může způsobit vážné poškození kůže a zraku a další zdravotní problémy. Nikde není vysloveně napsáno, že hořák ze rtuťové osvětlovací výbojky má přesně stejné spektrum jako výbojka továrně vyráběného horského slunce. Rtuťová výbojka obsahuje jedovatou rtuť a luminifor. Náplň výbojky (hořáku) je pod vysokým tlakem, hrozí exploze. Vnější skleněná baňka je naopak vyčerpaná, při rozbití dojde k implozi a hrozí následné zranění létajícími střepy. Zařízení se napájí síťovým napětím. Je zde riziko proniknutí napětí na kostru. Výbojka (a od ní celé zařízení) se silně zahřívá, může způsobit popáleniny a při nevhodném umístění hrozí požár. Nikoho nenabádám ke stavbě a používání tohoto zařízení. Vše děláte na vlastní nebezpečí a autor nebere za Vaše případné újmy žádnou zodpovědnost.


Schéma zapojení rtuťové výbojky


Horské slunce v provozu


Reflektor a tlumivka Layrton 125W


Výbojka. Původní odpor připojený mezi zapalovací a protější elektrodu je zde ponechán.


Rozžhavené elektrody po vypnutí.


Sbírka rtuťových výbojek TESLA RVL-X a jejich "střev". 2x 125W, baňka a zbytek výbojky 80W, hořáky z výbojek 250W a 2x 125W.zpět na úvodní stránku