English version

Miniaturní štěnice 88 - 108 MHz FM

     Toto je jednoduchá štěnice, jejíž signál se dá naladit na každém rádiu s kmitočtovou modulací (FM) VKV. První tranzistor (na schématu vlevo) funguje jako oscilátor (v Colpittsově zapojení), frekvenci určují: kapacitní trimr, cívka (má 4 závity na průměru 5mm bez jádra), varikap a kondenzátor mezi kolektorem a emitorem prvního tranzistoru. Nízkofrekvenční signál z elektretového mikrofonu ovlivňuje napětí na varikapu a tím i jeho kapacitu. Varikap frekvenčně rozlaďuje oscilátor a tedy frekvenčně moduluje nosnou vlnu. Druhý tranzistor funguje jako zesilovač a také přispívá k oddělení antény od oscilátoru, čímž zlepšuje jeho kmitočtovou stabilitu.
     Oživení obvodu: Zapněte FM rádio a připojte ke štěnici napětí 9 - 12 Vss a pokuste se naladit rádio na frekvenci štěnice. Pokud je štěnice v blízkosti rádia, projeví se správné naladění silným "vazbením" (tj. pískáním). Dosah štěnice je cca 20 až 100m. Anténa je 10 - 30 cm dlouhý kus drátu.

     Varování: Vysílání na pásmu FM-VKV je nelegální. Autor nebere žádnou zodpovědnost za vaše případné právní postihy kvůli nelegálnímu vysílání nebo kvůli zneužití štěnice k nelegálnímu odposlechu! Vše děláte na vlastní nebezpečí.


Schéma miniaturní štěnice FM 88 - 108 MHz.Přidáno: 2003
zpět na hlavní stránku