English version

Vysokonapěťový tester vodivosti

     V podstatě se jedná o obyčený tester vodivosti, ale liší se tím, že využívá značně velké testovací napětí (140V). Hodí se všude tam, kde nelze k testování součástek použít běžné testery, multimetry a podobné pomůcky. Vhodný je např. k testování VN diod, násobičů, doutnavek, LED a LED modulů, kondenzátorů, izolací, zenerových diod, transilů, hledání studeného konce IHVT a testování jeho diody. Spolu s paralelním voltmetrem umožní měřit úbytky VN diod, zenerovo napětí, úbytky LED a LED modulů, transilů a provozní napětí doutnavek. Spolu se sériovým mili/mikroampérmetrem umožňuje měření velkých odporů a svodových proudů. (Běžné multimetry v sobě sice mají zabudovaný tester diod, což je vlastně měřič úbytku napětí, ale maximální napětí je jen 2V, což je pro tyto účely zoufale málo.)
     Zapojení testeru je velice jednoduché. Jedná se o primitivní samokmitající měnič. Výstupní napětí naprázdno je omezeno dvěma doutnavkami v sérii na cca 140V. Jedna z doutnavek současně signalizuje svým zhasnutím pokles napětí nebo vybití baterie. LED signalizuje protékající proud. Vzhledem k malému proudu je nutno použít vysocesvítivý typ. Napájení zajišťuje tužková baterie 1,5V nebo jiný článek 1,2 - 1,5V schopný dodat proud 100mA. Odběr testeru je 30-100mA. Tester začíná pracovat už při 0,7V. Výstupní proud do zkratu je cca 1 mA. Transformátorek je navinutý na feritovém jádře od síťového filtru, s dělenou kostřičkou. Na jedné straně je navinut primár a pomocné vinutí (oba 30z, 0,25mm). Na druhé straně je navinut sekundár (400z, 0,1mm). Jádro je EE, střední sloupek 2,5 x 6mm, bez mezery.

     Výstup testeru může být nebezpečný pro osoby se zvýšenou citlivostí k elektrickému proudu. Výstupní proud je sám o sobě malý, ale kondenzátory nabité pomocí tohoto testeru mohou být nebezpečné - nutno je po testování vybít.


Schéma testeru vodivosti s měničem


Uvnitř vn testeru vodivosti
Vysokonapěťový tester vodivosti v provozu


zpět na úvodní stránku