English version

Vánoční osvětlení Zlatokov (elektrický řetěz - žárovky na stromeček)

     Vánoční osvětlení Zlatokov, lidově prostě žárovky na stromeček nebo elektrický Vánoční řetěz, je socialistický zázrak vyráběný v 70. a 80. letech 20. století slovenským podnikem Zlatokov Trenčín, závod Piešťany. Nejznámějšími typy jsou Kryštál (čiré křišťálové koule, barevné žárovky), Reflex (barevné koule), Calla (čiré zvonky s barevnými žárovkami) a Lotos (barevné zvonky). Dalšími variantami byly různé lucerničky (světlušky) a imitace svíček. Vyráběly se i řetězy se žárovky různých tvarů (hříbky, sněhuláci, šišky, stromečky, muchomůrky, aladin, limba, jela, ...), u kterých je ale náhrada původních žárovek složitější, protože ozdobné tvary jsou tvořeny přímo baňkou žárovky. Z elektrického hlediska se jednalo obvykle o do kruhu zapojený řetěz se žárovkami v sérii. U řetězů Kryštál, Reflex, Lotos a Calla bylo 12 žárovek a mívaly parametry 20V 0,1A a objímku E10. Příkon celého řetězu byl cca 22W a napájel se ze sítě 220V 50Hz. Zvláštností je, že kabeláž řetězu tvoří kruh, takže jeho instalace a rozmotávání uzlů je celkem umění :).
     Nechvalně známé byly tyto řetězy tím, že díky sériovému zapojení při poruše jedné žárovky (nebo uvolnění z objímky) přestaly svítit všechny a bylo těžké najít tu, která je vadná :). Při opravách často také bylo těžké najít odpovídající žárovku. Svíčkové žárovky 20V 0,1A nebyly někdy k nalezení a tak se používalo cokoliv s paticí E10, obvykle kulaté žárovky na 24V. Při použití žárovek se stejným proudem (0,1A) je to více méně bez problému. Občas ale někdo z neznalosti vadné žárovky nahrazoval typem 0,05A, které velmi brzy odcházely, nebo typem 0,2A, díky kterým zase rychle odcházely původní žárovky. Brzy tedy byl celý řetěz tvořen žárovkami 0,2A a plastové části se tavily :). Při opravách je tedy nutno dbát na to, aby všechny žárovky měly stejný proud, součtové napětí bylo alespoň rovno napětí sítě (pokud je větší, nevadí to, prodlouží se životnost žárovek) a jejich příkon nebyl vyšší, než příkon těch původních. Problém mohou být i žárovky s malou kulatou baňkou - vlákno je blíže plastovým částem a ty se mohou tavit. Nové žárovky lze vhodně nabarvit, aby zůstaly zachovány barvy. Existovaly také řetězy se 16 žárovkami na 14V 0.1A. Pokud byly tyto žárovky vinou stejného vzhledu omylem nainstalovány do řetězu s pouze 12 žárovkami, rychle se přepálily. Řetězy Zlatokov jsou napájeny přímo ze sítě, což je z bezpečnostního hlediska horší, než pomocí zdroje bezpečného napětí. Např. při porušení izolace nebo rozbití žárovky může tedy dojít k úrazu elektrickým proudem. Je tedy nutná nějaká ta opatrnost. Také neodborné opravy a úpravy tohoto zařízení mohou vést k úrazu a nikoho k nim nenabádám.
     Žárovkový řetěz však má svoje kouzlo a moderní čínské řetězy z LED diod se mu nevyrovnají. Barvy LED jsou podle mého názoru až příliš ostré. Nabarvené žárovky působí svými měkkými barvami lépe na oči a mají krásný retro nádech :).


Vánoce se Zlatokovem (Kryštál a Lotos).

Zlatokov KRYŠTÁL - čiré koule


Vánoční koule na stromeček Zlatokov Kryštál v celé své kráse :)

Štítek ozdobné soupravy Kryštál z roku 1988.


Jedna ze žárovek řetězu Zlatokov.


Vyjmuté žárovky během testování a hledání té špatné :).


První test po opravě, žárovky ještě mimo koule.


Opravené vánoční koule Zlatokov Kryštál v provozu.

Detail koule vánočního řetězu.
Pozor - použití nevhodné žárovky může skončit takhle! Případně i požárem...


Video

Zlatokov LOTOS - barevné zvonky


Další variací žároviček na stromeček od Zlatokovu jsou barevné zvonky LOTOS (krabice se bohužel nedochovala, ale byla stejná jako u koulí).


Výměna žárovek.


Zvonky po reorganizaci kabeláže z kruhu na linii napájenou z jednoho konce. Kruh se totiž dost těžko instaluje a ještě hůř rozmotává, když se zašmodrchá :). Nyní používáno na okno. Původní žárovky 12x 20V 0,1A 2W jsem vyměnil za 11x 24V 0,05A 1,2W. Jednu objímku jsem odstranil.


Detail barevných zvonků Zlatokov LOTOS.
Zlatokov CALLA - čiré zvonky


Čiré zvonky na vánoční stromeček - Zlatokov Calla


Vánoční řetěz se žárovkami - detail zvonků


Osvětlení Calla v provozu


detail svítících zvonků


Štítek soupravy Zlatokov CALLA vyrobené roku 1981.Přidáno: 30. 9. 2015
zpět na úvodní stránku