English version

Kapesní detektor radioaktivity

     Toto je jednoduchý miniaturní detektor (indikátor) radioaktivity, který používá jako snímač Geiger-Müllerovu (GM) trubici. Jedná se o detektor radiace, nikoliv měřič, protože není použit měřící přístroj, ale pouze optická a zvuková indikace. Zařízení by však bylo možno využít i jako základ měřiče.
     GM trubice je typu STS-5 (СТС-5) vyr. v býv. SSSR, citlivá na radioaktivní záření beta a gama. Je možné ji nahradit novější, ale velmi podobnou SBM-20 (СБМ-20). Použitá trubice vyžaduje napětí 400V. To je získáno měničem s T1 a T2. T1 funguje jako oscilátor, který budí miniaturní transformátorek Tr1. Tr1 je transformátorek pro CCFL trubice, pro lepší účinnost bylo původní jádro s mezerou nahrazeno jádrem bez mezery. Primár je upraven na 2x 15z 0,3mm a sekundár je ponechán původní cca 1000 - 1200z. T2 funguje jako zpětná vazba. Když napětí na C5 dosáhne 400V, začne téci proud zenerkami ZD1 a ZD2 a dojde k omezení střídy oscilátoru. Celkové napětí ZD1 a 2 je 400V. Lze použít i jiný počet zenerek, transilů nebo varistorů se součtem napětí 400V. Cílem při návrhu měniče byla velmi nízká spotřeba. Proto je zde použita zpětná vazba a nikoliv pouze paralelní regulace. Tr1 by byl sám o sobě schopen dodat 400V, ale použití násobiče umožní menší spotřebu (klesne amplituda napětí a tím i ztráty v jádře trafa, kapacitní ztráty, apod.). GM trubice pracuje v jednodušším - neuzemněném zapojení. Impulzy jsou zesíleny tranzistory T3 a T4 a následně indikovány reproduktorkem cca 8 až 32 ohm a také vysocesvítivou červenou LED diodou. LED dioda je napájena zdvojovacím obvodem, protože její úbytek je cca 1,6 - 2V a napájecí napětí nestačí samo o sobě k jejímu rozsvícení. Reproduktorek jsem použil malý 16 ohm ze starého LCD monitoru. Patice pro trubici lze použít stejné jako pro větší trubičkové pojistky (6,3 x 32mm). Detektor indikuje cca 25 pulzů za minutu při běžném pozadí 10uR/h (odpovídá cca 0,1uSv/h).
     Zařízení se mi podařilo postavit s rozměry pouhých 110 x 50 x 15mm. Délka je určena délkou trubice. Zařízení se napájí z tužkové nebo mikrotužkové baterie 1,5V nebo akumulátorku NiCd nebo NiMH 1,2V. Odběr v klidu je pouze cca 4mA. Tužkové (AA) NiMH akumulátory dosahují kapacity okolo 2400mAh, a tak umožňují na jedno nabití až 600h provozu :). Pro srovnání: odběr starého měřidla RBGT-62 je 75mA ze 3V a má tedy 37,5x větší příkon.
     Mohlo by Vás také zajímat: Digitální radiometr - dozimetr.
Některé typy GM trubic (nejsou-li ještě prodány) nabízím v bazaru.

     Varování:
- V přístroji je vysoké napětí.
- Autor nebere zodpovědnost za újmy vzniklé v důsledku selhání nebo špatné funkce tohoto přístroje.


Schéma kapesního detektoru radioaktivity s Geiger-Müllerovu (GM) trubicí STS-5 (CTC-5).


Hotový detektor radioaktivity


Detektor o rozměrech 11 x 5 x 1,5cm osazený mikrotužkovou baterií (AAA). Na desce byl ponechán dostatečný prostor i pro tužkovou baterii (AA).


Vývoj detektoru v kontaktním poli.


CCFL transformátorek


Transformátorek po odstranění původního jádra s mezerou a připravené nové jádro bez mezery.


Velké pojistky (6,3 x 32mm) s paticemi. Patice lze použít i pro STS-5 nebo SBM-20, protože konce mají stejný průměr.


Osazování desky detektoru
Osazená deska detektoru radiace, zbývá už jen zacvaknout trubici do patic.


Video - testování kapesního detektoru radioaktivity.Přidáno 30. 8. 2011
zpět na úvodní stránku