English version

Dálkové ovládání počítače libovolným dálkovým ovladačem

     Toto jednoduché zařízení umožňuje libovolným dálkovým ovladačem (např. od televize, videa, DVD, satelitu, ...) ovládat spoustu různých funkcí počítače. Zajímavé je např. spouštění a ovládání přehrávačů hudby a videa, když právě nesedíte přímo u počítače. Lze i ovládat pohyb myši a její tlačítka, přiřadit tlačítkům ovladače funkce některých kláves (nebo jejich kombinací), přepínat okna, spouštět a zavírat programy, spustit spořič nebo vypínat monitor a celý počítač, atd... Možností je tolik, že je snad ani všechny neprozkoumáte.
     Zařízení sestává jen ze čtyř součástek (!). Použitá přijímací infradioda má zabudovaný zesilovač a tvarovač. Její napájecí napětí je omezeno zenerovou diodou, kondenzátor slouží k filtraci. všechny součástky lze i přiletovat přímo na konektor, protože infradioda je dosti citlivá a bude přijímat i na zadní straně skříně. Lepší je však jí umístit na kablík, který se vyvede před skříň.
     K tomuto zařízení potřebujete vhodný program, např. tento freewarový prográmek Je mnohojazyčný, proto si jej přepněte na češtinu v nabídce "File - settings" na kartě "User interface". v poli "Language" zvolte "Czech", klikněte "Apply". Nyní je již vše v naší rodné češtině :-). Klikněte na kartu Pluginy a vyberte zde "Igor SFH-56 device". Kdyby tam náhodou nebyl, je potřeba zadat správně cestu ke složce Plugins a restartovat program, tedy Soubor - Ukončit (pozor, nikoliv křížek, tím se program nezavře, ale minimalizuje do ikony na panelu!) a poté znovu spustit. Ve Vlastnostech pluginu vyberte port, ke kterému je přijímač připojen, v druhém poli nechte DSR. Pak OK, OK. Nyní již můžete nastavit funkce ovládání (Naučit IR kódy a přiřadit funkce). Podrobnosti najdete v jeho manuálu.

přijímač dálkového ovládání PC - schéma
Schéma zapojení přijímače - opravdu složité :-)

přijímač dálkového ovládání PC
Sestavený přijímač dálkového ovládání PC (bez krytu)


Úvodní okno prográmku.


Výběr a nastavení pluginu Igor.zpět na hlavní stránku