English version

Měnič z 12V= na 230V 50Hz s obdélníkem a 555kou

     Měnič napětí se může hodit kdekoliv, kde zrovna nemáte po ruce síťovou zásuvku, třeba v autě, přívěsu nebo na chatě. Napájí se z něj síťové spotřebiče jako rádia, magnetofony, televize, holicí strojky, zářivky, úsporky nebo nabíječky mobilu. Maximální možné zatížení závisí na použitém transformátoru, tranzistorech a velikosti jejich chladiče.
     Zdrojem kmitočtu 50Hz je známý časovač 555, frekvenci ovlivňují odpor Rx a kondenzátor Cx. Jako spínače slouží 2 MOSFETy typu N. Jeden je buzený přímo z IO 555, druhý přes invertor s BC547. Trafo je síťové s dvěma sekundárními vinutími 12V a musí být dimenzované na maximální požadované zatížení měniče. Zatížení musí odpovídat i chladič obou výkonových tranzistorů, ke kterému se přišroubují přes slídové podložky a izolační průchodky, nebo se použije pro každý tranzistor samostatný chladič (v tom případě jsou chladiče živé a nesmí se spojit ani uzemnit. Zdroj musí být dostatečně tvrdý, napájecí napětí by mělo být v rozmezí asi 11 - 14V. V přívodu je nutné použít vhodnou pojistku. U spotřebičů, které nejsou závislé na frekvenci 50Hz, je možno použít vyšší frekvenci, asi 100 - 300Hz. Sníží se tím klidová spotřeba měniče. Frekvenci je možné nastavit změnou hodnot Rx a Cx. Tranzistory typu MOSFET mohou být např. typ IRFZ44 pro výkony do 200W, IRFZ48 do 350W nebo IRF3205 do 600W. Pro výkony nad 600 wattů je možné spojit více tranzistorů IRF3205 paralelně. Velmi dobré parametry má i IRF1405. Tento typ měniče má nestabilizované výstupní napětí s obdélníkovým průběhem.

     Varování:
Při práci s měničem buďte opatrní - na výstupu je smrtelně nebezpečné napětí, přestože je obvod napájen bezpečným napětím. Výstupní napětí je odděleno od země, ale při doteku obou výstupních svorek je napětí obdobně nebezpečné jako síťové napětí. Vše děláte na vlastní nebezpečí. Autor nebere zodpovědnost za žádné vaše újmy.


schéma měniče 12V / 230V


Vývody tranzistoru MOSFET s pouzdrem TO220 (u všech tranzistorů stejné)

Doporučuji také:
Měnič s IR2153zpět na úvodní stránku