English version

Cívková pistole - coil gun 450J

     Coil gun je zbraň budoucnosti. Žádný střelný prach, patrony ani mechanická spoušť. Železný projektil je urychlen silným magnetickým polem cívky. Obrovský proud pro cívku zajišťuje baterie kondenzátorů. Proud je spínán velkým tyristorem, ovládaným tlačítkem. Spínání proudu mechanicky je nemožné - spínač by se zničil, ohluchli byste a většina energie by se spotřebovala na výbuch kontaktů a nikoliv na urychlení projektilu :).
     Můj coil gun používá kondenzátorovou baterii s celkovou kapacitou 11600uF na 350V. Maximální energie je cca 700J. Nabíjím však pro jistotu jen na 280V, což je 450J. Nabíjení zajišťuje oddělovací trafo 1:1 230/230V 50Hz 300VA. Lze použít i menší, ale nabíjení bude pomalejší. Nabíjení se zapíná tlačítkem TL1, spoušť je TL2. kondenzátory mají ochrannou diodu, která je chrání před záporným napětím vzniklým v cívce. Pro spínání používám velký tyristor ČKD, který snese pulzně cca 5000A ... díky Davide :). Odpalovací cívka má 34z vinutých třema drátama o průměru 1,1mm. Celkový průřez je tedy cca 2,8mm2. Projektil má průměr 5mm a délku 35mm. Po sepnutí tyristoru je projektil vtahován elektromagnetickou silou do středu cívky. Impulz musí být velmi krátký a silný. V okamžiku, kdy projektil dosáhne středu cívky, musí být kondenzátor již téměř vybitý, jinak by magnetické pole projektil naopak brzdilo. Proto musí mít cívka relativně malý počet závitů. Vzoreček na výpočet energie v kondenzátoru:
    
Energie v Joulech, kapacita ve Faradech a napětí ve Voltech.


     Pozor! Coilgun může způsobit vážné zranění nebo škodu na majetku. Projektil se může odrážet nebo nečekaně změnit směr. V kondenzátorech se ukládá velká energie a při jejich vybití vzniká velmi vysoký proud. Vodiče a součástky mohou explodovat. Kondenzátory jsou smrtelně nebezpečné i po odpojení sítě. Vše děláte na vlastní nebezpečí, za případné újmy na zdraví či majetku neberu zodpovědnost.

Řez cívkovou pistolí (coil gunem)
Řez cívkou pistolí

Schéma cívkové pistole (coil gunu)
coilgun 450J (700J max) - schéma


Video - Cívková pistole střílí díry do spreje a plechového víka.


Video - střílení do sklenice, polystyrenu, spreje, CD, ...

Simulace RLC - java aplet
Simulace RLC obvodu - Java aplet

prostřílený plech
Prostřílené plechové víko

prostřílený sprej
Prostřílený sprej

tyristor ČKD
Nahoře velký tyristor, který používám, a menší dvojitý tyristor (oba ČKD).

ruský voltmetr - nabíjení na 300V
Voltmetr (nabíjení na zatím nejvyšší napětí 300V)

kondenzátory coil gunu
Baterie kondenzátorů. Pokud byste byli na zahraničním webu, tak by zde stálo "...very cheap on ebay, only 200 USD...". Moje kondenzátorová baterie je však vyrobena typicky česky (a zadarmo). Většina kondenzátorů je TESLA, některé jsou ze SSSR.

projektily pro coil gun
Různé projektily (nejlepší výsledky s druhým od spoda)

cívky pro coil gun
Různé experimentální cívky


umístění projektilu v cívce (střílí se doleva)

úplně prostřílený plech
úplně prostřílený plech :)zpět na úvodní stránku