Schématovník
Seznam konstrukcí  |  Přidat  |  Diskuze  |  danyk.cz

Indikátor napětí automobilového akumulátoruKategorie: Audio a video
Přidal: IGGY 7.03.2015 (16:54:50) X U
Připojením tohoto zařízení do palubní sítě automobilu získáte jednoduchou informaci o stavu akumulátoru. Zařízení pomocí tří LED informuje o aktuálním napětí v palubní síti a může sloužit i jako indikátor poruchy dobíjení. Zapojení je určeno pro automobily s palubním napětím 12V.
Popis zapojení:
Schéma zapojení obvodu je na následujícím obrázku. Prahová napětí pro rozsvědcení indikačních LED jsou vytvářena dvojicí zenerových diod (D6 a D10) zapojených v sérii s běžnými křemíkovými diodami (2 x 0,65 = 1,3V), které posouvají rozhodovací napětí o dalších cca 1,3V (D4, D5 a D8, D9). Jednotlivé tranzistory se otevírají na základě otevření kombinací D4, D5, D6 a D8, D9, D10 (při dostatečném napětí, které musí přesáhnout součet Zenerova napětí a závěrného napětí dvou křemíkových diod - 10 + 1,3 = 11,3V a 12 + 1,3 = 13,3V ). Dioda D3 blokuje rozsvícení D1, v případě, že je rozsvícena D7 a stejně tak je rozsvícení D1 blokováno přes R2 tranzistorem T2 při rozsvícené D2.
Rozhodovací úrovně a indikace :
Červená - nízké napětí akumulátoru - 2,5 - 11,5 V
Žlutá - pokud je motor vypnut správné napětí akumulátoru, při zapnutém motoru může indikovat poruchu dobíjení - 11,5 - 13,5 V
Zelená - správná funkce dobíjení- při spuštěném motoru - 13,5 V +
Stavba, oživení a vestavba do automobilu:
Po osazení všech součástek doporučuji desku opatřit vrstvou ochranného laku (PLASTIK 70) a vestavět do krabičky. Velikostí vyhoví např. typ KPA02. Pokud to interiér automobilu dovolí, je možné desku vestavět přímo do palubní desky.

K palubní síti je indikátor vhodné připojit přes pojistku (F100mA) v kabelovém držáku. Indikátor by měl být připojen až za spínací skříňkou, aby zbytečně nevybíjel akumulátor.
schéma - Indikátor napětí automobilového akumulátoru
Indikátor napětí automobilového akumulátoru - schéma

Fotogalerie

fotka - Indikátor napětí automobilového akumulátoru
Obr. 1

fotka - Indikátor napětí automobilového akumulátoru
Obr. 2


(Diskuze byla zrušena kvůli spamu)

Schématovník je veřejná databáze informací a diskuze. Jeho obsah je tvořen uživateli. Veškerý vložený text i obrazové materiály jsou duševním majetkem svých autorů. Uživatel je odpovědný za uživatelský obsah. Podmínky.