Schématovník
Seznam konstrukcí  |  Přidat  |  Diskuze  |  danyk.cz

Univerzální zdroj stabilizovaného napětíKategorie: Zdroje, měniče a nabíječky
Přidal: Jerry 17.01.2014 (19:34:34) X U
Z teorie jsem vzal klasický sériový stabilizátor s bipolárním tranzistorem. Asi den jsem zkoušel různá zapojení s NPN i PNP, ale valná účinnost se metodou pokus / omyl nedostavila. Vzpomněl jsem si na konstrukci jednoduchých pulzních zdrojů. U nich se napětí naindukované na sekundární straně transformátoru usměrní rychlou diodou a "nalije" se do kondenzátoru. Jakmile napětí na svorkách kondenzátoru vystoupá do určité výše, otevře se optron (foto-tranzistor osvěcovaný diodou v jednom pouzdře) a hlavní spínací tranzistor se přivře tak, aby na kondenzátoru zůstal konstantní potenciál.
Tento jednoduchý princip jsem převzal a implementoval do mého zdroje.
Po zveřejnění mého výtvoru se v diskusi rozpoutala vášnivá debata, která si žádala nejen následující měření. Bohužel jsem musel charakteristiky fotit, ale účetl to splnilo.
schéma - Univerzální zdroj stabilizovaného napětí
Univerzální zdroj stabilizovaného napětí - schéma

Fotogalerie

fotka - Univerzální zdroj stabilizovaného napětí
Obr. 1

fotka - Univerzální zdroj stabilizovaného napětí
Obr. 2


Komentáře čtenářů ke konstrukci Univerzální zdroj stabilizovaného napětí


19.02.2014 (19:59:34) X
vikc:
jo už chápu to je to TL - ko .

19.02.2014 (18:50:29) X
vikc:
Mám hloupou otázku. Co je to prosím za součástku D2 ? Nějaký tyristor ,,geneticky´´ křížený se zenerovou diodou ? Nevím možná mi unikla nějaká součástka :D

19.01.2014 (13:14:25) X
Koule:
Celý koncept je špatně, zdroj se 431 dá udělat, velmi dobrý, ale ne takhle. A optron tam vůbec potřeba není.

19.01.2014 (11:51:31) X
danyk:
teda ten přepólovanej tranzistor v optočlenu :). Dioda optočlenu by se dala dát nad TL431, a bylo by to o hodně přesnější. Jinak by šlo zem TL431 dát rovnou na bázi T2 nebo Ten optočlen nahradit PNP trandem.


Přezdívka:
Text:
Opiš tyto
4 číslice:
Schématovník je veřejná databáze informací a diskuze. Jeho obsah je tvořen uživateli. Veškerý vložený text i obrazové materiály jsou duševním majetkem svých autorů. Uživatel je odpovědný za uživatelský obsah. Podmínky.