Schématovník
Seznam konstrukcí  |  Přidat  |  Diskuze  |  danyk.cz

Jednoduchý integrační a/č převodníkKategorie: Měření a testování
Přidal: Ernee 8.03.2014 (20:23:13) X U
Schéma zapojení možného řešení jednoduchého integračního voltmetru. Dosažitelná přesnost lepší než 3,5 místa. Implementačně i programově jednoduché. Vhodný integrační interval Ux je 60ms. Pro jiný integrační čas si přepočtěte RC konstantu integrátoru. Doba integrace Ux však musí být celočíselný násobek 20ms. Napájení je +-5V, pouze. Jiné napájecí napětí nelze použít.
Řízení pomocí uPC je značně jednoduché, stačí jeden 16bit hradlovatelný čítač a dva piny pro přepínání vstup/měření offsetu, připojování normálového napětí. Případní skalní příznivci diskrétní logiky si můžou hradlovatelný čítač poskládat sami, jde to i bez procesoru. Korekce offsetu se pak řeší paralelní předvolbou čítačů, korekci gainu trimrem na vstupu.
Kalibrace převodníku je nutná, nikoliv však složitá. Offset stačí prostě odečítat od měřeného napětí, chybu zisku stačí pořešit přenásobením konstantou. V případě potřeby vyšší přesnosti a linearity je vhodné použít tabulku kalibračních konstant postupně pro celý rozsah vstupních napětí. (zde 0-2V)
Princip integračního voltmetru si nastudujte třeba na wikipédii, to sem snad nemusím opisovat.
schéma - Jednoduchý integrační a/č převodník
Jednoduchý integrační a/č převodník - schéma

Fotogalerie

fotka - Jednoduchý integrační a/č převodník
Obr. 1


(Diskuze byla zrušena kvůli spamu)

Schématovník je veřejná databáze informací a diskuze. Jeho obsah je tvořen uživateli. Veškerý vložený text i obrazové materiály jsou duševním majetkem svých autorů. Uživatel je odpovědný za uživatelský obsah. Podmínky.