English version

Zdroj 80kV s TV vn trafem a násobičem

    Tento zdroj se skládá z jednoho vn trafa z čerbobílé televize a Villardova násobiče. Trafo je buzeno jakýmkoli polomůstkem s MOSFETy a dává napětí 20kV s frekvencí cca 20kHz. Primár je převiutý na asi 30 závitů vinutých trojitě drátem průměru 0,5mm. K buzení trafa lze použít stejný polomůstek jako v obvodu indukčního ohřevu. Při použití IGBT polomůstku, dvou traf a případně větší kapacity kondenzátorů lze dosáhnout ještě vyššího výkonu. Trafa potom mají primáry sériově (každý 15 závitů) a sekundáry paralelně.
    Násobič je sestaven ze dvou kondenzátorů 500p 60kV, jednoho 1n 30kV a čtyř vn diod. Kondenzátory jsou vyrobené ze svinutého alobalu a igelitu. Každá z diod je sestavena ze šedesáti BA159 v sérii. Ty jsou potom protažené do gumové hadičky a omotané okolo pravítka :), které slouží jako nosná konstrukce.
    Naprázdno dává zdroj až 100kV. Výboje se zapalují při přiblížení elektrod na asi 20 - 15cm. Při oddalování elektrod se díky značnému proudu dají výboje protáhnout až na 35cm. Kvůli kondenzátorům v násobiči jsou výboje dosti hlučné. (Kondenzátory se vybíjí v impulzech, proud neteče spojitě). Při provozu naprázdno je i ze vzdálenosti tři čtvrtě metru cítit elektrický vítr a elektrostatické síly pohybují s lehkými předměty a přívodními vodiči.

     Pozor! Tento zdroj je velmi nebezpečný. Výstupní napětí může být smrtelné a překlenuje vzdálenosti i několik desítek cm. Elektrostatické síly mohou pohybovat s neupevněnými vodiči. Kondenzátory zůstávají nabité i dlouho po vypnutí. Zdroj může poškodit blízká elektronická zařízení a paměťová média. Při provozu může vznikat ozón. Za vaše případné újmy nebere autor žádnou zodpovědnost. Vše děláte jen na vlastní nebezpečí.


schéma zdroje 80kV s jedním TV vn trafem a násobičem


Výboje (co taky jiného :-)).


Výboj 35cm.

Hadička délky 55cm se sníženým tlakem jako neonová trubice.


Plato 200 diod BA159 (jedno nestačilo, celkem jich padlo 240).


60 spojeých diod.

Diody v hadici.


Celý násobič. (Kondezátor 1n 30kV není na obrázku vidět, protože je umístěn u vn trafa.)


Video ke stažení najdete v sekci videazpět na úvodní stránku